Ehm, chce se po mě abych přispíval častěji. Nějak to však není v mých silách a i tak je četnost updatů jeden za dva dny docela velká! Budu se muset trochu krotit, jinak nebude za chvíli o čem psát.
Dnes byla škola ve znamení filmu Rabbit proof fence.
Tento tématicky zaměřený film pojednával o těžkém životě Aboridžinců (původních obyvatel Austrálie), konkrétněji o únosu tří malých holek, které byly umístěny do výchovného tábora v době kolonizace, kdy se "bílí" snažili Aboridžince vymýtit. Být můj biorytmus plně srovnaný, užil bych si ten film mnohem lépe (semtam jsem klimbal, jak je u mě a filmů normální). Také jsem nerozuměl všem anglickým titulkům. Šlo však především o pochopení děje a následné debatě na téma historie a lidských práv původních obyvatel kdysi a dnes. Velice poučné a zajímavé.
Čtvrtek je na naší škole (jak jsem se dnes dozvěděl) sušenkovým dnem.
Ve společenské místnosti se sejde celá škola (na fotce), vítají se noví členové a loučí se s odcházejícími. Byl jsem přivítán i já. Jméno "faklaf" si zasloužilo potlesk a dostal jsem i složku s logem školy. Sušenka však na mě nezbyla, což přisuzuji nenasytným asiatům, kteří věděli kde a jak zaujmout strategicky nejvýhodnější pozice. Doufám, že se mi to časem podaří taky a budu se brzy moci pochlubit co největším počtem uzmutých sušenek!
Ve společenské místnosti jsme nakonec hráli i kolektivní hru. Byli jsme rozdělení podle barev do týmů a dostávali jsme různé otázky.
Sice jsme nevyhráli, ale můj knižní průvodce, doprovázející mě dennodenně tajuplnýma uličkama v Sydney, byl opět přínosem. Zjistil jsem z něj mimojiné i důležié svátky a názvy zvířat, jenž byly v kvízu. Dostalo se mi za to obdivu četného osazenstva mé skupiny včetně jednoho brazilce jménem Nathan [nísn] (jako hrdina v Heroes) se kterým jsem se ihned zkamarádil! Škoda, že není semnou ve třídě.
Odpoledne jsem cestu ze školy do centra města absolvoval po svých a to proto, že jsem se rozhodl blíže prozkoumat známý most Harbour Bridge (pouze ilustrační snímek - pro zvětšení klikni).
Wikipedie hovoří takto : Harbour Bridge je most, který přemosťuje přístav Port Jackson v Sydney. Tato gigantická ocelová konstrukce spočívá na čtyřech mohutných pískovcových pilířích. Přemosťuje Port Jackson ve výšce 59 metrů. Oblouk má rozpětí 503 metrů. Výstavba mostu trvala 8 let (od roku 1924 do roku 1932). Australané mu říkají v narážce na jeho tvar Coat hanger (Ramínko na šaty).
Můj knižní průvodce doplňuje : Byl ve své době, vzhledem k tehdejší hospodářské krizi, významným ekonomickým počinem a technickým triumfem. Půjčky na celkové náklady, jež dosáhly přibližně 6,25 millionu starých australských liber, byly konečně splaceny v roce 1988.
Můj knižní průvodce doplňuje : Byl ve své době, vzhledem k tehdejší hospodářské krizi, významným ekonomickým počinem a technickým triumfem. Půjčky na celkové náklady, jež dosáhly přibližně 6,25 millionu starých australských liber, byly konečně splaceny v roce 1988.
Za nemalý finanční obnos můžete absolvovat 3,5 hodinovou prohlídku mostu spojenou s výstupem na nejvyšší bod horního oblouku. Já však penězma zrovna neoplývám, proto opět musí stačit pouze dobová fotka z internetu, dokazující náhdherný výhled.
Pro živější představu jsem natočil video alespoň výhledu zezdola.
Fotek není moc, ale kdo chce, dívá se tady.